Fenolojik Değerlendirme- Hububat Ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş Ve Gelişim Analizi, Ocak 2022
Buradasınız: Anasayfa / Blog
12 Mart 2022, Cumartesi
Fenolojik Değerlendirme- Hububat ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi, Ocak 2022
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından, sahadaki gelişmeler izlenerek hazırlanan “Fenolojik Değerlendirme- Hububat ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi, Ocak 2022” raporu linkte yer almaktadır. Buna göre hububat için aşağıda sunulan özet değerlendirme yapılabilir. Bakliyat ve detaylı hububat analizi raporda yer almaktadır.
Fenolojik Değerlendirme- Hububat ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi, Ocak 2022

> Türkiye geneli Ocak ayı yağışları normalinin üzerinde ve geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşti.
> Kışlık hububat ekilişleri ülke genelinde tamamlanmıştır.
> Ocak ayı içerisinde yağışın yeterli ve kar şeklinde düşmesi tüm bölgelerde bitki çıkışı ve gelişimini olumlu yönde etkilemiştir. Bitki, geçen aylarda alamadığı su ihtiyacını karşılamıştır.
> Anadolu’da “kar, hububatın yorganıdır” ifadesi, kışlık ekilen buğday ve arpayı ayrıca soğuktan koruduğu için söylenmekte olup karın önemini bir kez daha akla getirmiştir.
> Bazı bölgelerde aşırı soğuklar nedeniyle bitkilerde yer yer sararmalar görülse de bu durumun bitki gelişimine olumsuz bir etkisinin olmayacağı öngörülmektedir. Ayrıca ülke genelinde herhangi bir hastalık ve zararlıya rastlanmamıştır.
> Erken ekilen taban arazilerde ve sıcak bölgelerde bitkiler kardeşlenme dönemine girmiştir.
> Hububat, iç ve doğu bölgelerimizde Şubat ayından itibaren durgun döneme girmekte olup Mart ayı sonuna kadar bitki su ihtiyacı minimum düzeyde kalmaktadır.
> Nisan ve Mayıs ayı iklim koşulları (yağış ve sıcaklık değerleri) normalleri civarında gerçekleşmesi durumunda son 4 yılın en bereketli hububat hasadı olabileceği tahmin edilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın